Xanthi – Ksanti

Xanthi (Ksanti)

Ksanti (Xanthi) (grčki: Ξάνθη) grad je u severnoj Grčkoj u oblasti Istočna Makedonija i Trakija, na raskrsnici Crnog i Egejskog mora, Evrope i Azije. Grad Ksanti je glavni grad prefekture Ksanti.

Istorija

Prvi zapisi o Ksantiju, zabeleženi su 879. god. pr. n.e. za vreme tračkih ratova. Ovaj deo Trakije, bio je na vetrometrini i proživljavao je teška vremena velikih sukoba, raseljavanja i migracija stanovništva. Kada je Otomansko Carstvo vladalo ovim krajem, regija je bila gotovo bez stanovnika. Zbog toga su Turci naselili stanovništvo iz Male Azije, pa je tako nastalo naselje Genisea (grčki: Γενισέα). Naselja Oreo (Ωραίο) i Ksanti ostala su većinski grčka (sa hrišćanskim) stanovništvom.

Od 1715. godine čitav kraj oko gradića Ksanti, a naročito susedni grad Genisea turski: Yenidze, bugarski: Jenidže), postao je poznat po gajenju kvalitetnog duvana koje je uglavnom uzgajalo tursko stanovništvo.

Ovakav aromatični orijentalni duvan je bio vrlo popularan i cenjen u to vreme za izradu kvalitetnih mešavina od kojih su rađene skupe cigarete poput Balkan Sobrania, a i ostale skupe cigarete koje su etiketirane kao oriental blend I zahvaljujući tome ova cela regija je imala odličan standard.

U februaru i aprilu 1829. godine, dva snažna zemljotresa sravnila su Ksanti sa zemljom, ali se odmah iza toga grad ponovno podigao i nanovo izgradio. 1870. susedni i konkurentski grad Genisea izgoreo je u katastrofalnom požaru, tako da je sav duvanski posao premešten u Ksanti koji je u to vreme porastao na 10 000 stanovnika. 1891. je izgrađena željeznička pruga, koja je dodatno ubrzala razvoj grada.

Za vreme Prvog balkanskog rata Bugari su zauzeli grad Ksanti na kratko, pa su ga ponovo preuzeli Grci. Po završetku ratova Ksanti i Zapadna Trakija dati su Bugarskoj kao deo mirovnih dogovora posle ratova i ostali su pod bugarskom vlašću sve do kraja Prvog svetskog rata.

Ali, kako je Bugarska bila na strani poraženih centralnih sila u tom ratu, Zapadna Trakija i grad Ksanti, predati su Grčkoj u trajno vlasništvo.

Moderan Ksanti

Hipnotiše posetioce svojim plemstvom i veličanstvenošću. Popločanim uskim ulicama stari deo grada krase prelepe vile, čiji je arhitektonski stil čudesan spoj lokalnog stila i otomanske arhitekture. Zajedno sa vizantijskim crkvama i živopisnim trgovima, stari grad je, može se slobodno reći muzej na otvorenom.

Moderni deo grada ima prelep trg sa satom i renoviranim duvanskim skladištima Prirodnajački muzej je veličanstven i nalazi se u galeriji opštinske zgrade, a obavezno treba posetiti i Avdera arheološki lokalitet

Zabava

Živopisna lokalna dešavanja predstavljaja karneval u Ksantiju, sa folklorom i tradicionalnim običajima. Festival je u septembru, tokom koga se svi događaji odvijaju u uskim asfaltiranim ulicama Starog grada Ksanti. Muzički festival se odvija u toku leta. Priroda je prelepa – netaknuti raj: Serpentine reke Nestos, njena delta i njeni prilazi, šuma Drimos, jezero Vistonida, Rodopi planinski venac sa svojim netaknutim šumama i tradicionalnim selima samo su neki od dragulja ovog destinacije.

Brojne su mogućnosti za zabavu i provod i to: kanu-kajak niz reku Nestosi, planinarenje, biciklizam, posmatranje ptica, streljaštvo, jahanje itd. Ljubitelji gastronomije mogu da uživaju u lokalnim specijalitetima ili da uživaju u noćnom životu u gradu. Ksanthi će sigurno zadovoljiti i najzahtevnije među vama.

Kako do Ksantija

Infrastruktura je odlična i povezuje ovu oblast sa čitavog Grčkom. Vaš je izbor da li ćete putovati ličnim automobilom, autobusom ili avionom. Grčka ima 15 aerodroma i međusobno su odlično povezani. U ovoj oblasti imate aerodrom u Aleksandropulosu.

Klima

Blaga, topla, suva. Uživajte u lepom vremenu, suncu i prirodi.

Xanthi – mapa

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *